Biztonságpolitikai rémálom: Ukrajna EU-csatlakozása óriási veszélyeket hordoz

2025. május 23. 05:30

Súlyosan traumatizált társadalom, rendezetlen helyzetű kisebbségek, óriási belső feszültségek, és rengeteg ellenőrizetlenül szabadon keringő fegyver – ez az az Ukrajna, amit az EU felvenne tagjai közé. Csomagban kapnánk még egy Oroszországgal közös határt, és egy külső biztonsági fenyegetést.

2025. május 23. 05:30
null
Pálfy Dániel Ábel

A 2022 februárjában kitört orosz-ukrán háború jelenleg is tart, és bár Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök a hét eleji beszélgetését mindkét oldalon biztatónak nevezték, egyelőre a tűzszünetről is csak készülnek megállapodni a felek, azaz nem úgy tűnik, hogy a közeljövőben megkezdődnek a béketárgyalások. Mindez azonban egyáltalán nem zavarja az Európai Unió vezetését, amely élén

az Európai Bizottsággal épp arra készül, hogy felgyorsítsa a háborúban álló ország csatlakozását az európai közösséghez

Ursula von der Leyen és Manfred Weber, a TISZA Pártot is magában foglaló Európai Néppárt elnöke egyaránt szeretnék elérni, hogy minél gyorsabban, – a tervek szerint 2030-ig – vegyék fel Ukrajnát , és Brüsszelben jelenleg is rengetegen dolgoznak e célért, nem törődve a súlyos kockázatokkal, amelyekre egyre többen hívják fel a figyelmet. Korábbi cikkeinkben bemutattuk, hogy ez a lépés számos aspektusból nézve több mint kockázatos, hiszen amellyeett, hogy vélhetően a magyar mezőgazdaság összeomlásához vezetne, jó eséllyel újabb migránsválságot idézne elő és a magyar munkabérek csökkenését eredményezné

Ezt is ajánljuk a témában

Ezt is ajánljuk a témában

Van azonban még jó pár szempont, amelyeket figyelembe véve semmiképp sem tűnik jó ötletnek Ukrajna gyorsított EU-csatlakozása – az egyik ezek közül a biztonságpolitika kérdése. 

Az Európai Unió történetében példátlan, hogy egy háborúban álló ország csatlakozzon a közösséghez, de még ha meg is történne a békekötés, a jogi értelemben lezárt konfliktus utóhatásai olyan veszélyeket rejtenek, amelyeket az unió képtelen lenne kezelni. 

Az orosz-ukrán háború minden bizonnyal egy olyan békekötéssel zárul majd, amelynek eredményeként Ukrajna jelenlegi, nemzetközi szinten elismert határai megváltoznak majd. Hogy milyen mértékben, és hogyan, egyelőre nem lehet tudni. Az orosz fél területi követelései ismertek, ám a végleges megállapodás nem feltétlenül ezt tükrözi majd, az viszont szinte bizonyos, hogy az ukránok területeket veszítenek majd. 

Amennyiben az Európai Unió felveszi tagjai közé Ukrajnát, egy állandó háborús veszéllyel fenyegető konfliktusövezetet vesz fel, az ezzel járó feladatokkal és költségekkel. Ezzel a lépéssel eltűnne az Európai Unió és Oroszország közötti pufferzóna, amelyet eddig épp Ukrajna jelentett, és a két nagyhatalom közvetlenül határossá válna egymással. Ezzel pedig az európai közösség biztonsági helyzete is drasztikusan megváltozik. 

A háború végét követően Ukrajnában komoly biztonsági kockázatokkal kell majd számolni. 

Az országban egyéni és politikai szinten is óriási a belső feszültség, a társadalom súlyosan traumatizált, az Ukrajnában élő kisebbségek helyzete rendezetlen, a leszerelt katonák rehabilitációjának és elhelyezésének kérdése megoldatlan, közben pedig rengeteg támogatásként érkezett fegyver tűnt el és kering ellenőrizetlenül szabadon. 

Ez így együtt egy biztonságpolitikai rémálom, egy anarchiával fenyegető, robbanásközeli helyzet, amelyet kezelni kellene.

Az unió azonban az ehhez szükséges személyi és az anyagi erőforrásokat egyaránt nélkülözi. A sokak – többek közt a magyar miniszterelnök – által sürgetett közös európai hadsereg nem létezik, és még jó ideig nem is fog létezni, de a pénzügyek területén sem jobb a helyzet.  Az uniós költségvetés közel 20 százalékát 2028-tól a koronavírusjárványt követően felvett 750 milliárdos közös helyreállítási hitel visszafizetése teszi majd ki, így nem igazán látszik az Ukrajna helyzetének rendezéséhez szükséges pénzforrás.

Ezt is ajánljuk a témában

Orbán Viktor: Ebből elég volt!

A miniszterelnök szerint a brüsszeli bürokraták el akarják zárni az orosz gáz- és kőolaj-utánpótlást, ami két- háromszorosára emelné a magyar családok rezsiköltségeit.

Felvennék a háborút? 

A Magyar Külügyi Intézet tanulmánya szerint Ukrajna EU-csatlakozása új koordinációs mechanizmusok bevezetését tenné szükségessé, ám egyértelmű az Európai Unió jelenleg képtelen Ukrajna biztonságát garantálni. Ukrajna NATO-csatlakozásának pedig reálisan szemlélve gyakorlatilag nulla az esélye, így az ukrán állam biztonsági garanciáit így legfeljebb bilaterális egyezményekkel lehetne megoldani. 

Az Európai Unió kölcsönös segítségnyújtási záradéka nagyon hasonlít a NATO híres 5. cikkelyéhez. Amennyiben egy országot támadás ér, önállóan, azaz az Európai Tanács konszenzusa nélkül aktiválhatja, és ez esetben a többi tagállamnak a segítségére kell sietnie. 

Ez azt jelenti, hogy ha Ukrajna EU-tag lenne, aktiválhatná a cikkelyt, ami – legalábbis jogilag – automatikusan hadviselő féllé tenne minden EU tagállamot. 

Feltehetően erre gondolt Orbán Viktor, amikor úgy fogalmazott, „ha felveszik Ukrajnát az Európai Unióba, felveszik a háborút is”. Az említett cikkelynek nincs végrehajtási utasítása, ezért eddig nem látott értelmezési vitát okozna, amely a tagállamok közti megosztottsághoz vezetne. Az ellenfél, viszont automatikusan hadviselő félnek tekinthetné az Európai Uniót, és amennyiben ez bekövetkezne, a kérdéssel a NATO-nak is foglalkoznia kellene. 

Ezt is ajánljuk a témában

A Magyar Külügyi Intézet szerint abban a nagyon valószínű esetben, ha a háború nem békekötéssel, hanem csak tűzszünettel zárulna (azaz Ukrajna de jure nem ismerné el területveszteségeit), 

Ukrajna EU-csatlakozása szükségszerűen eltolná az Európai Unió eddigi fókuszát a közös védelem irányába. 

Mindez megnövelné a nyomást, hogy ez a terület az eddigi kormányközi alapról közösségivé váljon (konszenzusos döntéshozatal helyett minősített többség), ez pedig ellentétes a magyar kormány szuverenista politikájával és a brüsszeli föderalistákat erősítené. 

Az EU tagság emellett jogot adna Ukrajnának hogy részt vegyen az EU védelmi ipari stratégiája (EDIS) és programja (EDIP) alatt megnyíló egyre nagyobb összegű, hadiipart támogató pénzügyi alapokban (2025-2027 között ez csak 1,5 milliárd euró, de a következő MFF-ben várhatóan ennek sokszorosa lesz, akár 50-100 milliárd euró is.) Mivel friss háborús és haditechnikai fejlesztési tapasztalatokkal rendelkeznek, ezért valószínűleg jelentős összegeket tudnának elnyerni, ami másoktól hiányozna, így hazánktól is. Egy EU-tag Ukrajna a hadiipar bizonyos területein a korlátok lebontása miatt könnyen letarolná az európai hadiipar többi szereplőjét. Egészen biztosan ilyen lenne a kisméretű drónok gyártása, hiszen mára hatalmas és olcsó termelőkapacitással rendelkezik ezen a téren.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Mandiner grafika

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Skywalker_bp
2025. május 23. 09:05
De most komolyan. Ezt a Gaál Gergő nevű Fidesz alvóügynököt nem lehetett volna úgy aktiválni, hogy ne látszódjon már az első 10 percben, hogy a teljes sztori kamu? Megmondom, most mi jön. 1.) Hatalmas KDNP Semjén felháborodás. 2.) Kizárják GG-t a KDNP-ből, vagy a tiltakozás hatàsára kilép, 3.) egy Fidesz báb pártot alapít, amit úgy próbálnak majd eladni, mint a tisztességes NEResek gyűjtőhelyét. Így prôbálják összeszedni a Fidesz KDNP-ről egyre aggasztóbb számban leváló szavazókat. De ez se’ fog bejönni. Túl átlátszó. Bencsik jól érzi. Rohadt nagy Fidesz bukta érik. 🇭🇺🇭🇺🧡 HK - Hamarosan kormányváltás
Héja
2025. május 23. 06:53
Jelenleg Ukrajna egy latorállam egy orosz anyanelvű zsidó komikus vezetésével. Hozzá képest a Kutyapárt vezetője atomfizikus.
oberennsinnen49
2025. május 23. 06:41 Szerkesztve
Ezek lennének a kezdeti lépések. Ezzel szemben, ami történik: háború, háború, háború. Mindez miért is? - a nyugat demográfiai, gazdasági (államadóssághegyek), faji (az idegen népesség behozatala) problémáinak ELFEDÉSE. - az ukrán természeti kincsek kirablásának előkészítése (életképtelen, erkölcstelen, immorális ukrán gyarmati szolgák finanszírozásával). Hosszú távon ez a magatartás az egész európai kontinens visszavonhatatlan erkölcsi lezülléséhez fog vezetni. Szükségszerűen. Magyarországnak a falon túl is el kell mennie mindezzel szemben, HA ÉLNI AKARUNK. Minden magyar politikai és médiaerő, amely EZT a MAI Ukrajnát támogatja: Magyarország ellensége és a Fenevadat (a Rothschildot) szolgálja.
oberennsinnen49
2025. május 23. 06:35 Szerkesztve
Ukrajna a zsigeri emberi vadság, brutalitás színhelye, és ez ott "családi" hagyomány. Sokat mond, hogy a 2. vh. idején bevonuló németek elképedtek az Ukrajnában látott szadisztikus agresszió láttán, amit mindenekelőtt az ott élő zsidóság ellen követtek el. (Innen vették a mintát!) Ezen gondolkozzon el mindenki, a mai Ukrajna egy állami létben kimondottan életképtelen térség, de ez nem spontán jött létre: ott így működnek a dolgok, talán az éghajlati-földrajzi helyzetük lehet az ok - se nyugat, de se kelet, nagy távolságok - de tény: Ukrajna területén a szó valóságos értelmében vett államalkotás: lehetetlen. Ezért, ha Európa őszintén segíteni akarna: 1. az ukránoktól el kellene venni a rendvédelem, ügyészség, bíróság stb. irányítását, azt kimondottan európai szabvány szerint, európai kiképzőkkel, vezetőkkel megoldani. 2. az oktatásban ugyanez az európai szabvány kell, a náci ideológia totális mellőzésével. 3. az ukrán közmédiát a tisztelet kultúrájára kényszeríteni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!